NAFO CZ/SK

Historie a úspěchy NAFO

Jak to začalo? Vše začalo v květnu 2022 na Twitteru (X), pod příspěvkem uživatele @Kama_Kamilia vlastním jménem Kamil Dyszewski. Kamil chtěl podpořit sbírku pro Gruzínskou legii, bojující po boku ukrajinské armády proti ruskému agresorovi. Nabídl těm, kdo finančně přispějí, vytvoření vlastního avataru s Shibou Inu jako poděkování. Nyní mohou zájemci přispět na jakoukoliv legitimní sbírku na pomoc Ukrajině (více info v sekci jak se stát fellou).

Osobnosti NAFO

Osobnosti NAFO

Mezi významné osobnosti, které se zařadili mezi čestné Fellas a podporují a uznávají práci NAFO jsou například: americký kongresman Adam Kinzinger, bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksej Reznikov, bývalý ministr obrany UK Ben Wallace, nebo předsedkyně vlády Estonska Kaja Kallas. Z českých osobností jsou to například Dana Drábová nebo Dominik Hašek. V červenci 2023 obdržel zakladatel NAFO (Kamil Dyszewski) jménem celého NAFO ocenění Hvězda litevské diplomacie, což je nejvyšší litevské ocenění za diplomacii.

Raketový start

Raketový start

NAFO zpopularizoval - ač nezáměrně - ruský vyslanec při Mezinárodní agentuře pro Atomovou energii Michajl Uljanov, který na svůj Twitter napsal, že Rusko muselo zaútočit na Ukrajinu, protože Ukrajina si o to koledovala, chovala se agresivně a útočila na ruské civilisty. Členové NAFO následně zahltil tento kontroverzní tweet vtipy a memes, což vyústilo v to, že se velvyslanec na týden z Twitteru zcela stáhl. Tento příklad dobře ilustruje, jak NAFO pracuje - bitevním polem jsou sociální sítě a humor.