NAFO CZ/SK

Co je NAFO?

NAFO neboli The North Atlantic Fella Organization (Severoatlantická aliance fellas) je celosvětové dobrovolnické sdružení, které za pomoci humoru, satiry a factcheckingu bojuje proti ruské propagandě a dezinformacím, a to jak na domácí tak i mezinárodní scéně. Kromě toho se také NAFO věnuje sbírkám na podporu Ukrajiny.

Díky decentralizaci a dobrovolnictví každý člen přispívá dle svých možností, schopností a uvážení. Členové, kteří se nazývají “fellas”, tvoří rozmanitou skupinu lidí všech profesí. Na sociálních sítích jsou symbolizování psem Shiba Inu a spojuje je společný cíl - boj v informační válce a podpora Ukrajiny. Celkový počet členů se odhaduje v desetitisících. V tuto chvíli je NAFO aktivní primárně na sociální síti Twitter (X).

Jak NAFO funguje?

Jak NAFO funguje?

Jak NAFO funguje? Po identifikaci ruské propagandy nebo proruských sympatizantů NAFO reaguje na daný příspěvek pomocí vtipných memes nebo rychlým factcheckingem. Spíše, než aby dopodrobna vyvraceli ruskou lež, používají memes a humor, čímž trollí a matou ruský narativ, což je extrémně efektivní. Pokud se podaří zesměšnit původce lži, může to být mnohem účinnější, než boj proti lži samotné.

NAFO je v používání humoru tak efektivní i proto, že si neváhá udělat legraci samo ze sebe. Když ruská propaganda obvinila členy NAFO z toho, že jsou placeni CIA, spoustu členů NAFO reagovalo tím, že si do svého profilu přidali informaci, že se nachází v Langley (sídlo CIA)

Slovník

FellaFollow a Fella Friday (FFF)Vatnik

NAFO North Atlantic Fella Organization (Severoatlantická aliance fellas) parafráze na NATO (euroatlantický vojenský pakt)

Člen NAFO, více informací o tom jak se stát členem v sekci xxx

Bonking

Organizovaný útok vtipnými obrázky a nahlašováním na proruský příspěvek na sociální síti

#Article 5

Používá se ke svolání ostatních členů NAFO. Pokud některý z členů narazí na nepřijatelnou ruskou propagandu nebo potřebuje upoutat pozornost ostatních, použije toto označení v tweetu.

       
Toonie Tuesday  
 
Chcimír  
You pronounced this nonsense, not me  
Boost  
Vatniksoup  
Ragedonate  
CIA